Title
Text
Uzun Süre İşlem Yapmadınız

Listelenen otel fiyatları zaman aşımından dolayı değişmiş olabilir.Güncel fiyatlara erişmek için sayfayı yenileyin.

SAYFAYI YENİLE
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi 11 Ara 2022 Pa
Çıkış Tarihi 12 Ara 2022 Pz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda, 2 Yetişkin
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Amsterdam Otelleri

tesisin tanesini görüntülediniz

 “Bisiklet Dünyası”

Amsterdam’da ilk yerleşim 12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak başlar. Adı da kenarında kurulduğu Amstel ırmağının üzerine bulunan su bendinden gelir. Dam su bendi demektir ve o zamanlar Amstelredamme denen bu yerleşim yeri zamanla Amsterdam olarak değişir.

Amsterdam’da, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılar dikkat çeker. Kentin eski bölgeleri birbirine paralel yarım ay şeklindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların her iki yakasında bulunan evlerin bir kısmı bugün de ev olarak kullanılır. Bir kısmı ise resmi ya da özel işyeri olarak kullanılır.

Amsterdam her şeyden önce özgürlük ve eğlence merkezi olarak tanınır. Avrupa’daki en önemli tarihi mekanlar ve dünyanın en önemli müzeleri buradadır. Kent dokusu kurulduğundan bugüne değişmeden kalan ender Avrupa şehirlerinden biridir. Şehide yaklaşık 7000 kayıtlı tarihi bina var.

Kent kurulduğunda Amsterdam aslında bataklık bir bölgeydi. Suları kontrol altında tutabilmek için kanallar açılmış. Ancak sonraları bu kanallar savunma ve ulaşım için de kullanılmış.

1960 ve 70’li yıllarda, konut sıkıntısını aşmak amacıyla bazı kanalların üzerinde tekne evler inşa edilir. Bunlar genellikle eski teknelerden dönüştürülmüş evlerdir. Bazıları ise doğrudan ev olarak tasarlanmışlardır. Bugün bu evlerin bir kısmı hala duruyor ve bu daha çok bir yaşam tarzı olarak kabul ediliyor.

Bugün bu kanallar artık yerli ve yabancı turistler için tekne gezintileri amacıyla kullanılıyor.

Amsterdam, Hollanda’nın başkenti. Ancak ülkenin yönetim merkezi Lahey.. Hükümet ve meclis Lahey’de,. Ansterdam Hollanda’nın en büyük şehri. Nüfusu 1.5 milyona yakın.

Amsterdam, Avrupa şehirleri içinde en çok turist alan 5. merkez. Yılda 4.5 milyona yakın turist gelir.

Özellikle, Dam Meydanı’nda dünyanın her yerinden insan görmek mümkün.

Amsterdam’ın en önemli özelliği bir bisiklet şehiri olması. Şehir planlamasında, bisiklet yolları ve bisiklet park alanlarıyla başlı başına bir bisiklet kültürü hakim. Sadece Amsterdam’da 1 milyondan fazla bisiklet olduğu tahmin edilmekte. Günün herhangi bir saatinde, hemen her yaştan insanları bisiklet kullanırken görmek mümkün. Buna rağmen bisiklet hırsızlığı da oldukça yaygın.

Şehir içinde oldukça yüksek park ücretleri yüzünden araba kullanımı pek tercih edilmiyor. Zaten birçok cadde ve sokağa araçların girmesi yasak. Kişiler, genelde toplu taşıma araçlarına yöneliyor. Otobüs, tramvay ve metro yaygın kullanılan ulaşım araçları. Bu arada birçok merkeze zaten yürüme mesafesinde.

Hollanda ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı var.

Resmi dil Felemenkçe. Ancak İngilizce, Almanca ve Fransızca da yaygın olarak kullanılıyor.

Hollanda’nın yaz aylarında yumuşak bir havası var. Kışın ise soğuk ve kar yağışlı geçiyor. Şehir genel olarak yağışlı.

Hollanda’ya girmek için Schengen vizesi gerekli.

Amsterdam’dan en başta Hollanda kültürü ile özdeşleşmiş olan Hollanda laleleri ve peynirleri olmak üzere birçok hediyelik eşya almak mümkün.

Hollanda laleleri alınabilecek en orijinal hediyelik eşyalardan biri. Lale soğanları çok farklı ambalajlarda satışa sunuluyor.

Hollanda peynirleri de laleler kadar ünlü. Almadan önce tadına bakmakta yarar var.

Tahta ayakabılar, Amsterdam’da satılan bir başka geleneksel ürün. Hollanda kültürüne özgü, hediye olarak tahta ayakkabıları, normal ayakkabı boyutundan anahtarlık boyutuna kadar birçok ebat ve renkte bulmak mümkün.

Bunlar dışında yel değirmeni şeklindeki süs eşyaları veya Amsterdam’ın eğlenceli gece hayatını betimleyen esprili eşyalar da alınabilir.

Amsterdam’ın en büyük ve hareketli alışveriş bölgesi, merkez garı ile Leidseplein arasında kalan bölge.

Amsterdam’ın kalbi sayılan Dam Meydanı üzerindeki De Bijenkorf, şehrin en önemli alışveriş merkezi.

Bonneterie ise, Dam Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olan en eski alışveriş merkezlerinden biri.

Amsterdam dünyanın en hoş görülü şehirlerden biri ve keyif verici maddelerin kafelerde satışı serbest ama gerek kullanılması, gerekse yanında bulundurulması açısından dikkatli olmakta yarar var.

Amsterdam’da yapılan alışverişlerde vegi iadesi olanağı her zaman var. Bunun için mağaza girişlerinde Tax Free yazısı bulunan yerlerden alışveriş yapılmalı. Gerekli form mağaza görevlilerince dolduruluyor. Bu form ile ülkeden çıkarken hava alanında vergi iadesi alınabiliyor.