Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Gündoğan Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Tarihi ve Yöresel Yemekleri ile Meşhur Gündoğan”

Muğla'nın Bodrum ilçesinin şirin bir beldesi olan Gündoğan, eski ismiyle Farilya, yarımadanın eski tarihi yerleşim yerlerinden biri. Tarihi çok eskiye dayanan Gündoğan beldesine, arabanızla yola çıktığınızda Yalıkavak’tan sonra kısa bir süre doğuya doğru gittiğiniz zaman varılıyor. Yol üzerinde çam ormanlarıyla örtülü dağlık tepelere ve ilginç harika kaya oluşumlarına rastlanıyor. Bir sahil beldesi olan Gündoğan, eskiden balıkçılık, zeytincilik, mandalina, sünger avcılığı gibi geçiniyormuş. Bu geçim kaynaklarından bir kısmı kaybolmak üzere. Bunların yerine son yıllarda artan turizm sektöründeki pay, gittikçe artmaya başlıyor. Ülkemizde tatile gidilecek yerlerden ilk akla gelen yer Bodrum’dur. Bodrum'un görülmeye değer en güzel ve tarihi yerlerden birisi de Gündoğan’dır. Beldenin yerini tam olarak tarif edersek, Yalıkavakve Göltürkbükü belgeleri arasında kalan kayalık bir tepenin yamacına kurulmuş, arkası denize dönmüş şekilde olan bir yerleşim yeri.

Gündoğan’daki kiliselerin, kaya manastırların ve camilerin, Gündoğan tarihinin ne kadar eskiye dayandığını gösteren yapılar.

Yarımada şeklinde olan Gündoğan’da, tatilciler için eşi bulunmaz bir yer olan Gündoğan plajı bulunuyor. Sahili ve denizin temizliği ile yüzmeye uygun mükemmel bir yer olup, tatil için gelenlerin çok ilgisini çekiyor. Ayrıca sahil yolu üzeri tamamen yeşilliklerle kaplı, mandalina, zeytin ve çam ağaçları çevrili bir şekilde. Sahilde dururken, arkanızdaki yemyeşil ormanı, karşınızda duran bir yarımada, önünüzdeki tertemiz berrak denizi ile sizi çok etkileyecek. İnsanı adeta büyüleyen yeşille mavinin birleştiği bir yer Gündoğan.

Gündoğan kıyısında bulunan tarihi yalı camii, yel değirmenleri, Apostol adaları yakındaki bulunan küçük tavşan adası, gidip görülmeye değer tarihi mekânlarından. Bodrum’a kadar gitmişken, Gündoğan beldesine uğramadan; buradaki tarihi yerleri görmeden, tertemiz plajına girmeden ve beldeye özgü yemekleri yemeden dönmemenizi öneririz.

Yöresel yemekleri ile meşhur olan yarımadada çok özel kıyı restoranları bulunuyor. Bu restoranlarda, yöresel yemekler, balıkçıların tuttukları taze balıklar bulunuyor. Restoranlar misafirlere yemeklerini, dışarıda ağaçların altında, sahile nazır masalarda sunuyor. Burada adeta deniz ayağınızın dibinde, deniz dalgalarının sesi ile güzel bir şekilde yemeklerinizi yiyorsunuz. İnsan bu ortamda otururken saatlerce oturup kalkmak istemiyor.

Gündoğan’da en güzel aktivitelerden birisi günübirlik yapılan tekne turları. Gündoğan plajı, yüzmek için çok uygun, temiz. Yaz aylarında deniz, esen rüzgâr sayesinde sörf için uygun hale geliyor. Yani sörf meraklıları için güzel bir yer. Çam ormanları içinde, oksijenin bol olduğu bu yerde, doğa yürüyüşü yapmak bir diğer aktivite. Gece sahilde yürümek ise insana ayrı bir huzur veriyor.

Gündoğan beldesine gittiğiniz zaman pazarda yöreye özgü, kilim, yolluk, hasır ve vazolar bulunuyor. Bunları Gündoğan pazarından almanız daha uygun olur. Çünkü yarım adanın diğer yerlerinde bu el sanatları daha pahalıdır.