Title
Text
Uzun Süre İşlem Yapmadınız

Listelenen otel fiyatları zaman aşımından dolayı değişmiş olabilir.Güncel fiyatlara erişmek için sayfayı yenileyin.

SAYFAYI YENİLE
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi 13 Ara 2022 Sa
Çıkış Tarihi 14 Ara 2022 Ça
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda, 2 Yetişkin
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Bratislava Otelleri

tesisin tanesini görüntülediniz

 “Tarih ve Sessizlik”

Slovakya’nın başkenti olan Bratislava, Tuna nehri kıyısında kuruludur ve aslında hem Avusturya ile hem de Macaristan ile komşudur. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın sadece 50 kilometre kadar doğusundadır.

Bratislava, tarihi kaleleri, yemyeşil alanları, yemekleri ve özgün biraları ile tam bir tatil şehridir.

Kentin geçmişine bakılırsa, burası MÖ 2. yüzyılda Kelt’ler tarafından kurulur. 1290’larda Macaristan Krallığı zamanında şehir güçlenir. 1526 Mohaç Savaşı ile Macaristan’ın büyük bölümü Osmanlı Devleti’nin eline geçer ve burası başkent yapılır. Osmanlı 18. yüzyılda Macaristan’dan çekilir ancak Bratislava 1848 yılına kadar Macaristan’ın başkenti olarak kalır.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra Çekoslavakya kurulur ve burası Bratislava adını alarak ülkenin Slovak bölgesinin merkezi haline gelir. 2. Dünya Savaşı sırasında Bratislava, Almanya’nın işgaline uğrar ve şehir büyük ölçüde tahrip olur.

Bratislava’nın kozmopolit bir yapısı var. Başta Slovaklar olmak üzere, Avusturyalılar, Almanlar, Çekler, Macarlar, Çekler ve de Yahudiler bir karma kültür oluştururlar burada. Ünlü ressamların, yazarların ve müzisyenlerin doğup geliştirkleri yer olan Bratislava, bu zengin kültür mirası ile Orta Avrupa’nın son gözde şehirlerinden biri sayılır.

Son derece durgun bir yaşam vardır Bratislava’da. Ne trafik yoğunluğu vardır ne de bir hareketlilik. Tam bir huzur kentidir.

Tuna Nehri’nin bir yanı eski şehrin tüm özelliklerini korur. Diğer yanında ise şehrin yeni yapılanması görülür. Bratislava’nın en güzel yeri Eski Şehir’dir. Burası kemerli küçük taşlarla kaplı dar sokakları olan, küçük meydanlarında taş binaların, çok şık bar ve restoranların ve sanat galerilerinin bulunduğu bir bölgedir. Tümüyle araç trafiğine kapalıdır. Mimari tarzı genel olarak barok’tur. Eski Şehir özel olarak planlanmıştır ve orada dolaşmak tarihe dokunmak gibidir. Ancak antik şehir bölgesinin dışına çıkıldığında da birçok tarihi mekan vardır. Küçük Karpat Dağları’nın eteklerindeki bu eski şehirde aynı zamanda şarap üretim merkezleri bulunur. Bratislava zengin şarap kültürüne sahip bir şehirdir.

Nehir birçok yerden köprülerle bağlıdır. Bunlardan çelikten yapılmış olan Yeni Köprü (Novy Most) mimarisi ile ilginç bir görünüm çizer. Köprü üzerinde asansör ile çıkılan bir bölüm var. Burası, şehir merkezinin ve kalenin manzarasını çekmek için güzel bir yerdir. Bu köprü eski rejim döneminde yapılmış olmasına rağmen o rejimin mimari özelliklerini pek taşımaz. Ama şehrin birçok yerinde eski rejimin mimarisini yansıtan çok sayıda bina vardır.

Tuna nehrinin kenarında dizili birçok güzel cafe ve restoran var. Tuna nehri hep mavi Tuna diye anılır ama artık yeşil akıyor. Yine de manazarası görülmeye değer.

Kent merkezini ve hatta biraz çevresini 2-3 saatte dolaşmak mümkün. O kadar küçük bir şehirdir Bratislava. Kentin genel dokusu diğer bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, heykelleri, kiliseleri, yolları ve meydanları ile benzer klasik bir yapıdadır. Bu küçük yapısına rağmen bünyesinde birçok tarihi eser ve zenginlik taşır.

Bratislava, Viyana ve Budapeşte’ye çok yakın bir konumda olduğundan eğer o şehirlere gidiliyorsa mutlaka programa alınmalıdır.

Resmi dil Slovakça’dır. Çekler ve Slovaklar birbirlerinin dilini anlayabilirler.

Bratislava’da yazın sıcak ve nemli, kışın ise soğuk ve bol yağışlı bir ikliim vardır. Ortalama sıcaklık yazın 20, kışın ise 0 derece civarındadır. Sıcaklık yazın 35 dereceye kadar yükselebilir. En soğuk aylar Ocak ve Şubat’tır.

Slovakya, Avrupa Birliği’ne üyedir ve para birimi Euro’dur.

Hlavne Meydanı’ndan kalkan ve eski şehri dolaştıran kırmızı küçük trenle gezmek ilginç gelebilir.

Eğer iyi şarap tatmak isteniyorsa Pezinok’un eski kraliyet kasabalarına gidilmelidir. Buralarda hem eski hem de yeni yöntemlerle şarap üretiminin nasıl yapıldığını gösteren Schubar Mill görülmelidir.

Ayrıca Tuna Nehri’nden şehri seyredebilmek için feribot veya gezi teknelerine binilebilir. Bunun için Nisan ve Kasım ayları arası en uygun mevsimdir.

Bratislava’daki alışveriş olanaklarına bakılırsa, birçok büyük alışveriş merkezi, şehir merkezinde yer alır. Daha küçük dükkanlar ise şehrin çevresine yayılmışlardır.

Eski şehrin içinde kitap, saat, antika eşya, şarap ve hediyelik eşyalar satan pek çok dükkan vardır.

Alışveriş yapmak için Bratislava’da ilk akla gelen yer Obchodna caddesidir. Bu caddede hem ünlü mağazalar hem de farklı takı ve kıyafet tasarımları yapan küçük butikler yer alır.

Mileticova Street ve Zilinska Street açık havada alışveriş yapmak isteyenlerin tercih ettiği ve otantik dükkanların yer aldığı caddelerdir.

Bir başka alternatif ise Avion Alışveriş Merkezi’dir. Tanınmış çok büyük firmaların mağazaları buradadır.

Aupark Mall ise bir gün geçirilebilecek bir alışveriş cennetidir. Ayrıca restoranlar, barlar ve cafe’ler, hem farklı damak tadları sunar hem de bir dinlenme olanağı sunar.