Title
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Dikili Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Antik Kentler ve Adalar Diyarı”

Midilli Adası’ndan karşıya baktığınızda sizi selamlayacak olan belde Dikili’dir. Doğanın ülkemize armağanı olan Dikili, İzmir’in kuzeyinde konumlanmış durumda ve Aliağa, Bergama ile Ayvalık’ın da en samimi komşusu. İzmir merkeze 118 kilometre uzaklıkta yer alan Dikili’ye deniz yolu ile de ulaşmak mümkün. Sadece 66 mil yol almanız gerekiyor ve Dikili tüm muhteşem doğası ile sizi karşılıyor.

Yapılan araştırmalar Dikili’nin MÖ 5000 yılında dahi yerleşim alanı olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Zira bölgedeki arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular da bu veriyi doğruluyor. Belde de Ağıl Tepe ve Kale Tepe adında iki muhit var ki en eski yerleşim birimleri de bu muhitler oluyor. Gezi yapmaya çok fazla zaman ayıranlar gezdikleri bölgenin ne kadar eski bir yerleşim birimi olduğunu hemen anlar. Şayet siz de profesyonel bir gezgin iseniz Dikili’ye adımınızı attığınız anda eski dönemlerde de sahil insanlarına ev sahipliği yaptığını hemen anlayabilirsiniz.

Bölge Karaosmanoğlulları’nın hakimiyeti altında da kalmış. O dönemde bu bölge çiftlik olarak kullanılmış. Bol miktarda ekin dikildiğinden adı o dönemde “Dikmelik” imiş. Sonraları Dikili adına dönmüş ve günümüzde bu isim kullanılıyor. Dikili’yi Ege’nin diğer turistik merkezlerinden ayıran en büyük özellik hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ve alanları barındırıyor olması. Yani doğa ile baş başa bir tatil geçirmek ancak arada bir de geçmişe bir yolculuk yapmak isteyenlerin imdadına yetişen bir belde olduğunu söyleyebiliriz.

Dikili’nin bir diğer ilginç özelliği köylerinde de tarihi alanların bulunuyor olması. Zira köyler Dikili merkeze çok uzakta bulunmuyor. Dolayısıyla tatilciler de sıklıkla köyleri ziyaret ediyor. Köylüler bu duruma oldukça alışkın, sizi sıcacık bir gülümseme ile karşılıyor. Ev yapımı olan hangi lezzeti ararsanız köylerde bulabiliyorsunuz. Köylüler gelen turistlere bu lezzetleri ikram ediyor. Sakın geri çevirmeyin. Dikili köylerinde ikramı geri çevirmek çok ayıp sayılıyor.

Ülkemizin nüfusunun 33 bini son derece şanslı. Çünkü onlar Dikili’de yaşamaya mazhar olmuş kişiler. Yaz döneminde nüfus gelen yerli ve yabancı turistler ile artıyor. Ancak havaların soğuması ile birlikte turistler Dikili’den elini eteğini çekiyor ve bu şahane coğrafya kendi insanları ile baş başa kalıyor. Dolayısıyla Dikili yazları sıcak, kalabalık ve hareketli, kışları ise serin, sakin ve durgundur.

Nebiler Köyü’de turizm acenteleri trekking turları düzenliyor. Bu aktiviteye katılırsanız sizin için eşsiz bir deneyim olacak. Ayrıca Dikili civarındaki köyler kaplıcaları ile ünlü. Açık havada kaplıca suyu ile sıcak duş yapmanın keyfini daha önce hiç yaşamadıysanız ve Dikili’de bulunuyorsanız, bu keyfe oldukça yakınsınız. Ilıcalar ve kaplıcaların bulunduğu köylere düzenli olarak turlar da düzenleniyor doğa yürüyüşleri de. Yaşadığınız kente dönmeden önce doğa ile biraz daha baş başa zaman geçirmek isterseniz doğa yürüyüşleri ve sonrasında kaplıca suyu ile duşu tercih edin. Ayrıca Dikili İskelesi’nden tekne turları da düzenleniyor ki turlar oldukça eğlenceli bir havada geçekleşiyor.

Dikili’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda merkez bulabilirsiniz. Birkaç büyük AVM’ye sayılar oldukça fazla olan küçük alışveriş üniteleri eşlik ediyor. Ancak sizlere önerimiz özellikle hediyelik eşya ve gıda alışverişi yapacaksanız yönünüzü semt pazarlarına çevirmeniz olacak. Çünkü Dikili köylerinde yaşayanları hazırladıkları kışlık gıdaları ve elleriyle ince ince işledikleri hediyelik ürünleri Dikili merkezde kurulan semt pazarlarında görücüye çıkarıyor. Son derece özgün olan pek çok ürün bulabilirsiniz. Özellikle Ege el sanatlarının nadide örneklerini gayet cüzi bir ödeme yaparak temin etmeniz de mümkün olabiliyor. Ege’nin sıcak ve samimi havası el sanatlarına da yansımış durumda. Tezgahlarda gördüğünüz her şeyi almak isteyeceksiniz.