Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Iğdır Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

 “Ağrı Dağı’nın Panoraması”

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Iğdır, Azerbaycan, İran ve Ermenistan ile sınır komşusu. Tam anlamıyla bir sınır şehri, bu sayede de adeta bir kültür kavşağı. Aras Nehri havzası içinde bulunuyor. İl topraklarının büyük bir kısmını Iğdır ovası kaplamakta. Kente adım attığınızda, Ağrı-Iğdır il sınırında bulunan Ağrı Dağı, gözünüze çarpan ilk şey olmakla birlikte insanı büyüsü altına alır.

Doğu Anadolu bölgesinin o keskin soğuğuna karşın Iğdır daha ılıman ve daha az yağış alıyor. Sebebi ise kuytu olması. Ortalama sıcaklığın 11-12 derece olduğu Iğdır ovasında yazlar sıcak ve uzun geçiyor.

Iğdır’ın kelime anlamı iyi, güzel, büyük, ünlü ve sahip gibi anlamlara gelmekteymiş. Halk arasında Iğdır ‘‘İydir’’ olarak da geçmekte.

Iğdır’dan sevdiklerinize ve kendinize Kaya tuzu lambası, Kafkas kilimi, patlıcan reçeli, zerdeçal, Iğdır kayısısı ve nebat şekeri alabilirsiniz.

İLÇELER

Aralık

Iğdır ve aynı zaman Türkiye’nin en doğu uç noktası konumunda olan Aralık, il merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İran, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Ermenistan ile sınırı bulunuyor. Türkiye’nin 3 ülkeyle sınırının bulunduğu önemli bir kavşak noktası. İlçede her sene büyük bir çoşkuyla nevruz kutlamaları düzenleniyor. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Türkiye’yi birbirine bağlayan Dilucu sınır kapısı da burada bulunuyor. Aras Nehrinin üzerine kurulu olan sınır kapısı, Umut köprüsü olarak da adlandırılmakta.

Iğdır Merkez

Diğer ilçelere göre daha hareketli olan ilçe. Leylek heykeli burada bulunuyor.

Karakoyunlu

Iğdır il merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Karakoyunlu ilçesinin iklimi Doğu Anadolu’dan farklı olduğu için pamuk yetiştiriliyor. Karakoyunlu Açık Hava Müzesi burada bulunuyor. Ve içindeki koçbaşlı mezarlar ilgi çekiyor.

Tuzluca

Bilinen ilk adı Kulp olan Tuzluca’nın adı bölgede bulunan kaya tuzu madenlerinden geliyor. Suyunun bol ve lezzetli olması, her türlü sebze ve meyvenin yetişmesi bu ilçeyi değerli kılıyor. Türkiye’ye İran, Azerbaycan ve Ermenistan’a bağlanan karayolu Tuzluca’dan geçiyor.