Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Kaymaklı Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

 “Kapadokya'da İklimi Soğuk, Halkı Sıcak Belde”

Nevşehir’in merkeze bağlı bir beldesi olan Kaymaklı, il merkezine 20 km uzaklıkta bulunuyor. Küçük ama şirin bir belediye olan Kaymaklı, Kapadokya Bölgesi'nde olmasının büyük avantajını yaşıyor.

Peri bacaları ve yer altı şehirleri ile ünlenen ve ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaşan Kaymaklı halkının geçim kaynağı hayvancılık, tarım ve turizm. Kültür turizminin yoğun olarak yaşandığı bu bölgede, çömlekçilik de gelişmiş bir el sanatı.

Bölgenin her yerinde yapılan toprak çömlekler ve seramik ürünler, hem mutfakta kullanılıyor, hem de bölgede bulunan hediyelik eşya dükkânlarında turistlerin beğenisine sunuluyor. Karasal iklimin yaşandığı bölgede yazlar sıcak, kışlar ise çok soğuk.

Belde soğuk olsa da, yöre halkı olabildiğine sıcak ve misafirperver. Kaymaklı’da bulunan Kaymaklı yer altı şehri ise, beldedeki en önemli turizm bölgesi. Şehrin içinde bulunan kiler, mutfak bacası, kilise, okul gibi bölümler halkın ne kadar büyük bir gelişme içerisinde olduğunu gösteriyor.

Tarihi milattan önce 3000 yıl öncesine kadar dayanan Kaymaklı'da, cumhuriyetin kuruluşuna kadar bölgede Rum ve Türk halkı beraber yaşıyormuş. Bu durum, beldenin zengin bir kültüre sahip olmasını sağlamış.

Kaymaklı’da günü saatlerinde insanın canının sıkılması mümkün değil. Tam bir açık hava müzesini andıran bölgede gündüz saatlerin tarihi dokuyu gezerek yerinde hissedebilir, rehberlerden özellikle yer altı şehirlerine ait bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kapadokya Bölgesi'ne gelip de balon turu yapmamak olmaz tabi ki. Bölgeyi kuş bakışı izleyebileceğiniz bu eğlence gruplara halinde yapılıyor. İsterseniz daha fazla ücret ödeyerek sevdiklerinizle baş başa göğe yükselebiliyorsunuz.

Kaymaklı alışveriş yapmak için en iyi adreslerden biri. Bölgede küçük ama içerikli çok sayıda dükkân bulunuyor. Özellikle mimari yapıların çevresinde hediyelik eşya satan dükkânları görmek mümkün.

Kaymaklı’dan alışveriş yapanlar tüm sevdiklerinin hoşuna gidecek bir şeyi mutlaka bulabiliyor. Özellikle topraktan yapılmış mutfak eşyaları başka bir yerde kolay kolay bulamayacağınız ürünler arasında.

Avanos, Ürgüp ve Kaymalı üçgeninde çok sayıda seramik atölyeleri bulunuyor. Burada seramik ya da toprak çömleklerin nasıl yapıldığını ustalarından izleyebilir istiyorsanız, siz de deneyebilirsiniz.

Hediyelik eşya konusunda birçok seçeneği ziyaretçilerine sunan Kaymaklı’da özellikle halı ve kilimler en değerli hediyeler arasında. Yabancı turistlerin büyük bir ilgi gösterdiği bu halılar el dokuması. Özellikle yöreye has desenlerin kullanıldığı kilimler biraz pahalı olsa da, emin olun değeri hiç eskimeyecek bir hediye.

Şarapları ile ünlü olan bölgede şaraplar üzümden ve duttan yapılıyor. Daha ilk yudumunda farkını hissedeceğiniz şaraplardan bölgeden ayrılırken mutlaka almalısınız. Süt kullanılarak kavrulmuş kabak çekirdeği ise Kaymaklı’dan ayrılırken aklınızda kalacak lezzetlerden biri.