Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Kızılcahamam Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Başkent’in Su ve Oksijen Deposu”

Ankara merkeze 90 kilometre uzaklıkta olan Kızılcahamam çam ormanları, zengin su kaynakları, termal tesisleri, kekik ve cam balı ile bölgenin bir nevi sağlık merkezi olarak da görülebilir. Bölgede yapılan kazılarda Hitit döneminden kalma eserlere rastlanması da ilçe tarihinin milattan önceye dayandığını ispatlar nitelikte.

7. yüzyılda Arapların İstanbul’a yaptıkları seferler sırasında bu bölgeden geçmeleri nedeniyle bölge Araplar ve Bizanslılar arasında sıkça el değiştirmiş, Malazgirt zaferinden sonra da Türk himayesi altına girmiş.

Kızılcahamam’ı hemen geçtiğinizde karşınıza çıkan Sey hamamı belki de bölgedeki en eski yapı. Romalılar tarafından yapıldığı bilinen hamam, daha sonra Türk boyları ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış. Özellikle Selçuklular ve Romalılar döneminde adına sıkça rastlayabileceğimiz hamamın termal suyunun böbrek ve sindirim yolları, romatizmal rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, kemik ve eklem rahatsızlıklarına şifa verdiği görülmüş. Hatta bölge halkı tarafından da çok sevilen kaplıcaların anlatılan hikayeleri de var.

Rivayete göre kaplıcaya yakın olan iki köyden birinin kızları o kaplıcada her gün yıkandıklarından daha güzel sağlıklı ve alımlılarmış ve hatta bu iki köy kaplıca için kavga edermiş.

Başka bir rivayete göre de bu bölgenin gençleri savaşta diğer yerlerden gelenlere göre daha güçlü ve daha dayanıklıymış bu şekilde her zaman gelip gelirlermiş. Bunun sebebi de köylerin ileri gelenleri savaşlardan önce gençleri bu kaplıcaya gönderir ve iyicene yıkanmalarını sağlarlarmış.

Yine başka bir halk hikayesinde bir avcı gördüğü geyiği vurur ancak geyik kaçmayı başarır. Geçen birkaç günden sonra tekrar ava çıkan avcı şaşırtıcı bir şekilde vurduğu geyikle karşılaşır ve hayvanın sapasağlam olduğunu görür ve tekrar ateş eder. Geyik tekrar yaralanır ve kaçar. Bu şekilde birkaç kez daha aynı şekilde rastlaşan avcı ve geyikten sonra geyiği takip ederler. Kaçan geyiğin bölgedeki termal bir kaynakta yaralarını yıkadığını görürler.

Hamamda keyfinizi yaptıktan sonra bölgede bulunan barajları ziyaret ederek piknik de yapabilirsiniz. Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Çamlıdere Barajları hem fotograf çekmek hem de piknik yapmak için ideal.

Bölge tektonik bir bölge olduğundan doğal oluşumlarına da hayran kalacaksınız. Mağaralar ve yakınlarındaki Mahkemeağacın köyünü de kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bu bölge tarihi olarak Hıristiyanlık dönemlerine kadar dayanmakta. Özellikle mağaralarda görülen motiflerin büyük bir kısmının ilk Hıristiyanlık dönemine ait olması, bu mağaraların kilise olarak kullanıldığını göstermekte. İlk dönem Hıristiyanların Roma’dan kaçmak için kullandıkları bu gizli kiliselere hayran kalacaksınız. Halen kullanılan bu mağaralar çeltik ve saman saklamak için köy halkı tarafından değerlendirilmiş.

Tarihi yönden çok zengin olan bölgedeki çeşitli harabeleri, çok sayıda türbeyi gezip, nefis mutfağından yemeğinizi yedikten sonra termal hamama giderek kendinize bir ödül vererek rahatlayabilirsiniz.

Bölge tarihi açıdan çok zengin olduğundan hem yöresel ürünlere hem de çok sayıdaki hediyelik eşya mağazasından tarihi eserlere göndermede bulunan ürünler almanız mümkün. Ayrıca hamur işinde de çok zengin bir mutfağa sahip olduğundan benzeri ürünlere de rastlamak mümkün