Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Muş Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Doğu’nun Çiçeği”

Türkiye’nin doğu bölgesinde Van Gölü’nün kuzeybatısında, Patnos’un batısında, Erzurum’un güneyinde ve Diyarbakır’ın doğusunda yer alan ve Toros Dağları’nın kollarından biri olan Kurtik Dağı’nın kuzey yönüne bakan yamaçlarından birinde kurulmuş Muş şehri. Muş’un ismini bol su anlamına gelen “Muşa” dan aldığı sanılmakta. Şehir sınırları içinde nehirlerin bol miktarda bulunuyor olmasından bu adı almış olsa gerek.

Karni ve Çar nehirlerinin güzellikleri arasında boylu boyunca uzanıyor bu güzel şehir. Şehir, genç dağların yer aldığı bir bölgede kurulduğundan rakımı 1400 metreye yakın. Muş’ta yer alan dağlar Haçreş, Yakupağa, Bilican, Akdoğan gibi yüksek oluşumlar. Bölgede yüksek rakımlı platolar da mevcut. Ayrıca, ünlü Murat Vadisi de şehirde yer alan önemli coğrafi şekiller arasında yer alıyor.

Muş il merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Güzeldağ’da kayak merkezi bulunuyor. Kış mevsiminin uzun ve soğuk geçmesi yılın çoğu ayında kayak sporunun yapılabilmesine olanak sağlamakta. Ülkemize kayak sporunda birçok sporcu kazandıran bu tesisin gün geçtikçe daha da ilgi görmeye başladığı söyleniyor.

İl sınırları içinde Bulanık ilçesine bağlı Haçlı Gölü, Varto’nun doğusunda yer alan Akdoğan Gölü ve Aktuzla’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan Kaz Gölü Muş’un doğal güzelliklerinden bazıları. Haçlı Gölü’nde kaşıkçı ve boz ördek, Bulanık Ovası’nda ise küçük karabatak, turna, gülen sumru ve hazar sumrusu popülasyonları bulunmakta. Muş sınırları içinde iki adet kaplıca da mevcut. Bunlar, Varto’ya 27 kilometre mesafede bulunan Barikon Kaplıcası ve Yukarı Alagöz Kaplıcaları.

Muş, kış sporları için tercih edilebilecek bir şehir olduğu gibi aynı zamanda hamamlar, geleneksel Muş evleri, ören yerleri, kaleler, hanlar, kilise ve manastırlar ve tarihi köprülerin varlığı nedeniyle kültür turizmi adına en ilgi çekici yerler arasındaki yerini almaya başlamış. Ayrıca Muş’ta kar-buz festivali, lale festivali, koğ şenliği gibi etkinlikler yılın belirli dönemlerinde gerçekleştirilmekte.

Muş’ta halıcılık, kilimcilik, keçecilik, hasır örmeciliği, boncuk - dantel oyacılığı ve çorap örmeciliği yaşatılan geleneksel el sanatları. Bununla birlikte yaşam biçimine uygun olarak yaylalarda kullanılmak üzere kıldan çuval ve çadır dokunmaktadır.

İLÇELER

Bulanık

Yüksek tepelerle çevrili bir ovada yer alıyor. Murat ırmağı ilçe sınırları içerisinden akmakta. Ayrıca, ilçe Haçlı Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine 113 kilometre mesafede yer alıyor.

Hasköy

Muş Güneyi Dağları’nın kuzeyinde bulunuyor. İlçede arpa, buğday ve şekerpancarı üretimi yapılmakta.

Korkut

Muş Ovası’nda yer alıyor. Ünlü Murat Irmağı bu ilçeden de geçmekte.

Malazgirt

İlçenin güney ve güneydoğu yönünde Süphan Dağı yer alıyor. Türk tarihi açısından da son derece önemli bir yere sahip olan Malazgirt Ovası bu ilçede yer almakta.

Varto

Akdoğan gölü ilçe sınırları içerisinde. Kayalıdere ören yeri ilçede görülebilecek dikkat çeken yerlerden biri. Ayrıca, Muş yolu üzerinde yer alan Murat Irmağı köprüsü mutlaka görülmeli.