Title
Text
Uzun Süre İşlem Yapmadınız

Listelenen otel fiyatları zaman aşımından dolayı değişmiş olabilir.Güncel fiyatlara erişmek için sayfayı yenileyin.

SAYFAYI YENİLE
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi 13 Ara 2022 Sa
Çıkış Tarihi 14 Ara 2022 Ça
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda, 2 Yetişkin
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Saraybosna Otelleri

tesisin tanesini görüntülediniz

Balkanların En Gözde, Kültür ve Turizm Şehri”

Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük olan Saraybosna, Bosna Hersek federasyonu cumhuriyetinin ortak hukuki başkenti hükmünde. Başkent olan şehir Saraybosna vadisi içerisinde, dağlar ile çevrili bir durumda olan ve Milijacka nehrin çevresinde kurulmuş eski ve tarihi Osmanlı şehri. Şehrin en büyük ve güzel özelliklerinden biri çok çeşitli farklı dinlerdeki insanların bir arada yaşadığı bir yer. Bu diller başta Müslümanlık olmakla beraber Katolik ve Ortodoks dinine mensup insanlar asırlardır barış ve huzur içinde bir arada yaşıyorlar. Bu özelliği Avrupa’nın Kudüs’ü olarak kabul edilir. Bakan ülkeleri arasında önemli özelliklerinden biri de tarihi ve kültürel bir şehir olarak Balkanlar’da önemli bir yeri bulmakta.

Saraybosna tarihi, çok eskiye dayanıyor. İlk olarak insanları yerleşim yeri kalıntıları araştırmalar neticesinde tarih öncesine dayanmasına rağmen, tarihte bir şehir olarak ortaya çıkması, Osmanlı Devletinin balkanlarda 15. yüzyılda bölgeye hakim olmalarıyla başlıyor. 15 inci yüzyılda bölgeye hakim olan Osmanlı devleti burada büyük bayındırlık ve iskan faaliyeti yaparak Saraybosna, Avrupa içerisinde kurduğu en önemli bir şehir statüsüne geçiyor. Birçok tarihi şehir, Bosna Hersek’in önemli ekonomik tarihi ve kültür merkezi olarak, son dönemde yaşanan savaştan sonra kendini yenilemeye çalışıyor.

Son yıllarda bir şekilde turizm noktasında insanların akın ettiği bir yer haline geliyor. Özellikle ülkemizin Bosna hersek vize problemini kaldırmasından sonra ülkemizde birçok insan bakanları gezme ve turistik amaçlı olarak akın ediyor. Balkanlarda birçok ülkede vize problemi kalktığı için burada bulunan Osmanlı mirasını görebilmek amacıyla balkan seferleri son yıllarda büyük talep görüyor. Balkan turuna katılan insanları tur içinde en çok durulan gezilen şehir Saraybosna.

Şehir genel anlamda küçük bir yer olduğu için tarihi mekanlar yürüyerek gezilebiliyor. Osmanlı tarihi kültürünü mimarisini gösteren bu şehri gezerken insan adeta büyüleniyor. 1992 tarihinde meydana gelen savaştan yani katliamdan dolayı, tarihi Osmanlı eserleri tahrip olmasına rağmen son yıllarda eserler restore edilerek tekrar eski haline getirilmeye çalışıyor. Böylece savaşın izlerini silmek için uğraşılıyor.

Tarihi mekanları gezmek ve görmek en önemli aktiviteler arasında. Saraybosna etrafı dağlarda çevrili olduğu için, birçok çeşit spor aktivitesi yapılmakta. Bunlar arasında özellikle başta kayak olmak üzere birçok spor aktivitesi bulunmakta.

Şehri kalbi hükmünde olan ve tarihi en önemli bir alışveriş merkezi bulunan başçarşı bulunmakta. Bu çarşıdan sevdikleriniz için birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Özellikle şehirde bakır işlemeciliği meşhur olduğu için bakır işlemeli eşyalarda saraybosna hatırası olarak alabilirsiniz. Ayrıca gümüş işlemeli eşyalar tepsiler fincanlar cezveler gibi birçok hediyelik eşyayı çarşı en çok satılan eşyalar arasında.