Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Şirince Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Ev Yapımı Şarapların Köyü”

Cumhuriyetimizin ilk yıllarına kadar Kırkınca olarak bilinen Şirince, güzel İzmir’imizin Selçuk ilçesine bağlı, adı gibi şirin bir köy. Selçuk ilçesinin doğusunda bulunan, Çirkince vadisinin sonunda yer alıyor Şirince köyü.

Köy, 19. Yüzyılda bir Rum kasabasıymış. Köyde yapılmış olan Rum evleri hala duruyor ve pansiyon olarak kullanılmakta. Köyün bazı kaynaklarda ‘’Dağdaki Efes’’ olarak anılması, eski çağlarda da önemli bir yerleşke olduğunu göstermekte. Köyde yaşayan Rumlar, Kurtuluş Savaşının sonuna kadar, köydeki yaşamlarını sürdürmüş. Bu tarihten sonra Yunanistan’a göçler başlamış. Köydeki yaşam bir anda durmuş. Mübadele zamanında ise, Yunanistan’dan gelenler, köye yerleştirilerek, yaşamın hareketlenmesi sağlanmış.

Şirince’nin etrafı üzüm bağları ile çevrilmiş. Köyde şarap üretmek halkın ikinci işi olmuş. Evde şarabını yapmayan yok dersek, doğru bir laf ederiz.

Şirince; Meryem Ana Kilisesi, Efes Harabeleri, Selçuk kalesi gibi önemli tarihi eserlerin çok yakınında. Şirince’yi ziyaret edenlerin buraya kadar gelmiş iken, bu tarihi güzellikleri de görmesini tavsiye ederiz.

Son yıllarda Maya takvimine göre, kıyamette güvenli bir yer olarak gösterildiği için, oldukça gündemde olan köy, yıl içerisinde oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamakta.

Kısa konaklamalar ve günü birlik gezilerin ön planda olduğu köyde, tarihi evlerin ve mimarisinin fotoğraflarını çekmek sizi oldukça meşgul edecek. Bu arada bu evlerin birine konuk olup, köylülerin candan karşılamasını deneyimleyebilirsiniz. Çarşısında dolaşıp, alışveriş etmek ise kesinlikle ayrı bir keyif. 

Şirince oldukça fazla ziyaretçi akınına uğradığı için, köyde kadınlar el emeği, göz nuru olarak hazırladıkları dantel, yazma, çorap, eldiven gibi ürünleri turistlerin beğenisine sunuyor. Çarşının içerisinde bulunan mağazalarda, el tezgâhlarında dokunmuş ipek eşarplar, fularlar, masa örtüsü, şal gibi ürünler de revaçta. Bunların dışında Şirince köyünün bağlarından

yapılmış, adına festivaller düzenlenen şarapları pek meşhur. İçerisine natürel meyvelerin ilave edilmesiyle yapılmış, alkol oranı düşük, meyveli şaraplar ve üzüm şaraplarını, buraya gelip de almamak olmaz. Köyün zeytinleri ve zeytinyağı da çok lezzetli. Kendinizi ve sevdiklerinizi bu tattan mahrum etmeyin deriz. Bu arada Şirince’nin saf zeytinyağından yapılan sabunlarını da unutmamak gerek.