Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Tokat Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Mavi ile Yeşil’in Tarihle Buluştuğu Kent”

Karadeniz’in eşsiz yeşilliği ile çevrelenmiş, serin ve taze havası ile yaşamınıza yeni bir soluk kazandıracak bir şehir Tokat. Bizanslılardan Osmanlı Devleti’ne kadar pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmış, tarih kokan geniş sokaklara sahip. Deveci dağlarının yamacından yeşilliğini, Yeşilırmak’ın akışından berraklığını kazanan şehir, uzun zamandır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmanın deneyimiyle, oldukça eski bir yerleşke olmanın kokusunu yansıtıyor her bir sokağın köşesinde. Aynı zamanda tarihe damgasını vurmuş, zamanın akışında büyük roller üstlenmiş pek çok âlim ve din adamı da, Tokat’ın havasından, suyundan beslenerek yayılmışlar yurdun dört bir yanına.

Yaklaşık olarak 6000 yıldır Yeşilırmak havzasının bereketini caddelerinde, sokaklarında ve özellikle de ilçelerinde yansıtmakta olan şehrin sıcaklığıyla, ısınacak içiniz. Tahta baskı yazmaları ile anımsayacağınız güzel bir hatırayı yakalayabilecek, tarihi hamamlarıyla Türk hamamının tüm özelliklerini görüp yaşayarak geçireceksiniz zamanınızı. Türk hâkimiyeti altında 900 yıl hiç ara verilmeden, mimari eserlerle donatılan bir şehrin görkemli görüntüsüyle, gözleriniz açılacak ve tarihi yaşayacaksınız en derinlerinizde.

Yeşil ve mavinin dengeli buluşmasıyla yaşamın canlılığını misafirlerine hissettirmeyi başarıyor şehir. Almus Baraj Gölü ile masmavi sular, hem su sporlarını konuk ediyor bünyesinde hem de yeşilin en naçizane sunumu için hazırlanıyor. Zamanınızı, tarihin eşliğinde, Tokat’ın sakin sokaklarında geçirirken, huzuru hissedip, attığınız her adımın keyfini çıkardığınızı duyumsayabileceksiniz.

Şehrin bünyesinde var olan ve birbirinden farklı güzellikleriyle ziyaretçilerini cezp etmeye hazır olan çarşılar; şehri, satılan hediyelik eşyalarla, tüm Türkiye’ye armağan edercesine yaşamaya devam ediyorlar.

Gezmekten, doğa sporlarıyla ilgilenmekten yorulan misafirleri için şehrin en cezp edici yanı ise yemekleri oluyor. Şehir, lezzetli yemekleriyle dillere destan olmuş mutfağını ziyaretçilerine sunmak için bekliyor Karadeniz ile İç Anadolu’nun kesiştiği noktada. Tarihe tanıklık edip, karnını lezzetli Tokat yemekleri ile doyurmak isteyen tüm ziyaretçileri ise, şehrin pek çok yerinde var olan gezilip görülmesi gereken yerler bekliyor.

Tokat kültürünü tanımak istiyorsanız, öncelikli olarak Tokat’ı yansıtan, yılın pek çok zamanına yayılmış olan festivallerini takip etmelisiniz. Festivaller ile gelecek nesillere kültürünü aktarmaya çalışan Tokat halkının sosyal aktivitelerinin en yoğun zamanı olarak ifade edilen festival zamanları, Tokat’ın görülmesi gereken zamanlar olarak nitelendiriliyor. Keyifli vakit geçireceğiniz, kültür kokan zamanlar için Tokat’ın şenlik ve festivallerine katılıp, şehrin kültürünü içinizde hissedebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Almus Baraj Gölü gibi mekânlarda da su kayağı gibi sporlarla vaktinizi doğa ve sporla iç içe geçirmeniz için hiçbir engel yok. Doğayı içinizde hissederken, aynı zamanda sporla bedeninizi tazeleyebilir siniz.

Ayrıca mağara ve yayla turizmi için oldukça elverişli ortam ve imkânlara sahip olan Tokat’ta, yaz aylarınızı serin ve sakin değerlendirebilmeniz son derece mümkün. Yeşille süslenmiş doğaya uyum sağlayan bedeninizi, maviyle sakinleştirecek ve yaz aylarınızı yaylaların ve mağaraların serinliğiyle donatacaksınız.

Tokat’ın tarihini zihninizde canlandırırken, güzel anılarınızı yanınızda memleketinize taşımak istiyorsanız, Bakırcı, Yazmacılar Çarşısı, Çarıkçı, Zurnacı gibi el sanatlarıyla ünlenmiş çarşılarda dolaşarak, seçeceğiniz hediyelerle hem sevdiklerinizi sevindirebilir, hem de Tokat’ın güzelliğini her daim yanınızda hissedebilirsiniz. Bu güzelim el yapımı hediyelerden en ünlü ve gözde olanı; tahta baskı ile boyalı yazmalar. Aynı zamanda el yapımı halılarla da evinizi şenlendirecek küçük değişiklikler yapabilir, sevdiklerinize nazik hediyeler sunabilirsiniz. Tokat kadınlarının maharetli ellerinden çıkan halıları görüp, satın almadan Tokat’tan ayrılmanız halinde, pişman olabilirsiniz.

Bunun yanında Zile’den alacağınız leblebi ve pekmezlerle yılın tüm zamanlarında, Tokat’ı anımsayarak tüketebileceğiniz lezzetli yiyeceklere sahip olabilirsiniz. Sağlığınız için doğal yiyecekleri tercih ediyorsanız, Zile’den temin edebileceğiniz bu eşsiz lezzete sahip yiyecekler tam sizlere göre.

Ayrıca Dünya üzerinde yalnızca Tokat’ta üretilen mahlep baharatının, üzümle birleşmesiyle ortaya çıkarılan, Mahlep şaraplarıyla da akşamlarınızı güzelleştirebilmeniz mümkün. Şarabın diğer şaraplardan farklı ve liköre yakın tadı, size hem Tokat’ta geçirdiğiniz güzel dakikaları anımsatacak, hem de içinizi ısıtacak.

İLÇELERİ

Niksar Niksar Kalesi simgesi haline gelmiş olan Niksar’da; Taş mektep, Talazan köprüsü, Ulu Camii, Kırkkızlar Kümbeti, Yağıbasan Medresesi, Akyapı Kümbeti, Melikgazi Türbesi, Kolag Kümbeti, Cikrikci Baba Türbesi, Çöreğibüyük Camii, Erzurumlu Sahir Emrah Türbesi, Leylekli (Yılanlı) Köprü, Hüseyingazi köyündeki Kaya Mezarı dikkat çeken yerlerden.

Almus Tokat merkezine 36 km olup, Almus Baraj Gölü’yle dikkatleri üzerine çekiyor. Konaklama için ilçede pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Kamp yapmayı seviyorsanız, baraj gölü etrafında kamp yapabilirsiniz.

Pazar İl merkezine 25 km uzaklıkta olan Pazar, Tavukçu köprüsü ve I.Alâeddin tarafından yaptırılan Mahperi Hatun Kervansaray’ı ile ünlü. Yöre halkı tarafından, dünyanın 8.harikası olarak değerlendirilen Ballıca mağarası da burada bulunuyor.

Reşadiye Kelkit Irmağı kenarında, E80 karayolu üzerinde olup, kaplıcaları ile meşhur olan ilçe, Tokat’a 90 km uzaklıkta bulunuyor. Zinav Gölü, Kızıl Mağara görülebilecek yerleri arasında.

Sulusaray İl merkezine 69 km uzaklıkta olup, kaplıcaları ile ünlenmiş bu ilçe. Sebastopolis Antik Kenti, Tapınak, Hamam, Şehir Surları, Sebastopolis Açık Hava Müzesi ile kaplıcalarının yanı sıra dikkat çekici pek çok tarihi yer ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Erbaa Merkeze 57 km uzaklıkta olup, git gide artan nüfusu ile dikkat çeken Erbaa, Tarih öncesi dönemden beri pek çok medeniyetle iç iç. Gezip görülebilecek sayısız tarihi eser bulunuyor ilçede; Horoz Tepesi, Kilise Suyu, Hitit Yerleşim Yeri, Boğazkesen Kalesi, Silahtar Ömer Paşa Camii bunlardan sadece önemli olanları...

Turhal Tokat’ın büyük ilçelerinden biri olan Turhal, havalimanına oldukça yakın. Yıllık ortalama 9-12 derece sıcaklığıyla dikkat çeken ilçede, demiryolu, karayolu ve havayolu ulaşım kolaylığı ise oldukça önemli bir detay.

Artova Tokat merkezine 36 km uzaklıkta olan Artova, demiryolu ile ulaşımınız için kolaylık sağlar. Boyunpınar Yer Altı Şehri’ni görmeden bu ilçeden ayrılmamanız tavsiyemiz.

Başçiftlik Tokat’ın göç veren ilçelerinin başında geleb Basçiftlik, tarihe diğer ilçelere oranla daha az tanıklık etmesi yüzünden, daha az tarihi eser barındırıyor. Kırsal bir bölge olmasından dolayı, göç vermeye daha müsaittir.

Yeşilyurt 1987 yılında ilçe olarak kayıtlara geçen ve Tokat merkezine 14 saat uzaklıkta olan bir ilçedir.

Zile Tokat’a 67 km uzaklıktadır. Aşağı Şehir Temelleri (Maşathöyük Ören Yeri), Zile Akropolü, Zile Kalesi, Ulu Camii (Nasuhpaşa Camii) gibi tarihi eserlerle dikkat çeken Zile, Tokat’ın önemli ilçeleri içerisinde yer alıyor.

Tokat merkez ilçesi Bu ilçe Antik Bizans döneminde Komano olarak biliniyormuş. Daha sonra Osmanlı döneminde ismi Tokat olarak değiştirilmiş. İlçe; Komana (Gümenek MesireYeri), Tokat Ahşap Mevlevihanesi, Tokat kalesi, Tokat Saat kulesi, Ali Paşa Camii, Behzat Camii, Taşhan gibi önemli tarihi yapılarıyla ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.