Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Aksaray Şehir Merkezi Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

 “Bozkırların İçinden”

İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Aksaray, Tuz Gölü'nün doğusunda yer alıyor. Çok eskilerden beri bir yerleşim merkezi olan Aksaray; Asur, Hitit, Kapadokya Krallığı ve Roma İmparatorluğu'nun egemenliği altına girmiş.

Aksaray’ın bölgeye Türkler yerleşmeden önceki ismi Archelais Garsaura'ymış. Bölge Selçuklular tarafından fethedilince burası Taksara ismi ile anılmış. Selçuklu Sultanı 2. Kılıç Aslan beyaz mermerden bir saray yaptırınca, bölgenin adı Aksaray diye anılmaya başlanmış. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettiğinde de Aksaray halkının bir bölümü İstanbul’a yerleşmiş ve bu yere Aksaray semti denmiş.

Aksaray ilinde kara iklimi hüküm sürmekte. Yani yazları kurak ve sıcak, kışları yağışlı ve soğuk geçiyor. Bitki örtüsü bakımından fakir olan ilin dağlık bölgelerinde ormana rastlanmakta. Hakim olan bitki örtüsü ise Bozkır.

Aksaray’a gelip buraya özgü ne alacağınızı düşünüyorsanız eğer, cevaplardan biri, halı olmalı. Türkiye’de halı ve dokumacılığının hala devam ettiği yerlerden biri olan Aksaray’daki halıların özelliği ise, boyalarının doğal olup, iplerinin tamamen yün olması.

Dokuma halıların dışında son zamanlarda çokça üretilen yün halısı ve yastık da satın alabilirisiniz.

İLÇELERİ

Ağaçören Yöre, Hasan ve Ekecik Dağları'nın küllerinini soğumasıyla oluşan yumuşak kayalarla kaplı. İlçeye yakın mesafede olan, Tuz Gölü ve Hirfanlı Barajı'na uğrayabilirsiniz.

Eskil Yaylalarında höyükler bulunuyor. Ortakuyu Yaylası'ndaki Bizans İmparatorluğu'ndan kalma tiyatro ilgi çekiyor. İlçe merkezinde Selçuklu Medeniyeti'nden kalma Ulu Cami'yi görmemek olmaz.

Gülağaç Aksaray il merkezine 40 km uzaklıkta olan Gülağaç ilçesi sıcak ve mutlu insanları, düğünleri ve dini bayramları kendine has kutlamalarıyla biliniyorlar.

Güzelyurt Eski ismi Gelveri olan Güzelyurt ilçesi önemli bir merkez konumunda. Çünkü Aksaray’ın en turistik noktası olan Ihlara Vadisi burada bulunuyor.

Ortaköy Frigler'e ev sahipliği yapmış olan Ortaköy’de, Frig soylularının gömüldüğü tümülüslere rastlamak mümkün.

Sarıyahşi Halk tarafından içmece olarak bilinen doğal ve özel bir su kaynağı bulunuyor. Ayrıca suyun, sabah aç karnına içildiğinde çeşitli hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.