Title
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Ne Zaman Gideceksiniz Herhangi Bir Dönem
 • Herhangi Bir Dönem
 • Haziran 2024
 • Temmuz 2024
 • Ağustos 2024
 • Eylül 2024
 • Ekim 2024
 • Kasım 2024
 • Aralık 2024
 • Ocak 2025
 • Şubat 2025
 • Mart 2025
 • Nisan 2025
 • Mayıs 2025
Hemen Ara

Doğu Ekspresi Turları

Search

Aradığınız tur henüz satışa açılmadı.

Güncel turlarımızdan haberdar olmak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Dilerseniz diğer turlarımıza göz atabilir, keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Tüm Kültür Turları

Doğu Ekspresi

Son yılların seyahat trendlerinden biri olan Doğu Ekspresi ile benzersiz bir deneyime hazır mısınız? Türkiye'nin en uzun tren hatlarından biri olan Doğu Ekspresi ile Anadolu'nun güzelliklerini keşfediyoruz. Kendinizi bir romanın içerisinde hissedeceğiniz Doğu Ekspresi Turu ile unutulmaz manzaralara tanık olurken muhteşem yol arkadaşlıkları da kuracaksınız. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na bağlı olan bu tren Ankara'dan başlıyor ve yaklaşık 25 saat süren bir yolculuk yaparak son durağı olan Kars'a varıyor. Örtülü kuşet, yataklı, pulman ve yemekli vagon gibi dört farklı vagon türüne sahip Doğu Ekspresi'nde yolculuk yapmak için bu tur'a katılabilir ve yeni bir macera yazabilirsiniz.

Doğu Ekspresi vagonlarında yer alan koltuklar yatak olabilir şekilde dizayn edilmiştir ve 2 ya da 4 kişiliktir. Camlar perde ile kapatılabilir ve oda kapısı kilitlenebilir. Her odada ısıtma ve soğutma sistemi bulunur. Örtülü kuşet ve yataklı vagonlarda kalacak misafirler için yastık kılıfı, çarşaf ve battaniye verilir.

Doğu Ekspresi, son derece konforlu bir trendir. Tren içerisinde rahatça hareket edebilir, vagonlar arası geçişlerle manzara izleme noktaları keşfedebilirsiniz. Dilerseniz yemekli vagonda çay, kahve içebilir ve diğer yolcularla sohbet edebilirsiniz. Ayrıca restoran kısmında kahvaltı edebilir ya da yanınızda getirdiğiniz atıştırmalıkları yiyebilirsiniz.  Doğu Ekspresi'nde ayrıca ortak prizler, ortak tuvalet alanları, lavabolar bulunur. Her vagonda bir adet vagon görevlisi yer alır ve sizlerin seyahatini güvenli kılar.

 

Doğu Ekspresi Gezisi

Uçak ve tren yolculuğunu bir arada yapacağınız Doğu Ekspresi ile önce Erzurum'u sonra da Kars'ı gezecek, birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakacak, tarihi değere sahip durakları ziyaret edeceksiniz. Doğu Anadolu’nun görkemli dağlarıyla çevrelenmiş ve Palandöken dağının eteğine kurulmuş Erzurum'da Üç kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Ulu Cami mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Erzurum denilince akla ilk gelen cağ kebabı ise Doğu Ekspresi Turları ile tadına bakacağınız lezzetlerden sadece biri. Anadolu'nun güzelliklerle çevreli köylerini seyrederek Doğu Ekspresi yolculuğuna devam ederken Allahuekber Dağları'nın büyüleyici manzaranın etkisinden uzun süre çıkmak istemeyeceksiniz. Doğu Ekspresi Turları ile Sarıkamış’a yaklaştığınız zaman ise 1914 yılında Ruslarla yapmış olduğumuz savaş esnasında soğuk havaya yenilerek şehit düşen 90.000’e yakın askerimizi anarak yola devam edeceksiniz. Doğu Ekspresi Turları ile son durak olan Yalnız Çam Dağları'nın yükseldiği bir yanında Yahni Dağı'nın bulunduğu Kars platosu olacak. 

Doğu Ekspresi Turları ile Kars gezisi boyunca unutulmaz gezi rotalarının izini sürecek, tarihi yerinde yaşayacaksınız. 1001 kiliseli şehir olarak bilinen ve Ermenilere başkentlik yapmış Ani Harabeleri, Türklerin Anadolu’da inşa ettikleri ilk cami olan Emir Menuçehr Cami, Arpaçay ve Ermenistan sınırı, Resimli Kilise, Fethiye Cami, surlar, aslanlı kapı, 12 Havariler Kilisesi, Kars Kalesi Kars'ta görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Buz tutmuş Çıldır Gölü ise hayatınızda görebileceğiniz en benzersiz yerler arasına adını kazıyacak. Kışın tamamen buz tutan ve üzerinde yürüyüp atların çektiği kızakla tur atabileceğiniz Çıldır Gölü'nde sadece burada yetişen sarı balığın da tadına bakma fırsatı bulacaksınız. Balıkçıların buz tutmuş gölün yüzeyinde oyuklar açarak attıkları ağları toplamalarını da seyretme fırsatı bulurken mükemmel fotoğraf kareleri yakalayacaksınız.

Doğu Ekspresi Turları ile Kars yolculuğunuzda Rus mimarisinden izler taşıyan tarihi Kars Otelleri'nde konaklayacak ve ister otelinizde ister Aşıklar Evi'nde Kars’ın meşhur aşıklarını dinleyecek ve Kafkas danslarını izleme fırsatı bulacaksınız. 

 

Doğu Ekspresi'ne Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin farklı illerinden Doğu Ekspresi ile yolculuk etmek isteyen misafirlerimizin en merak ettiği sorulardan biri Doğu Ekspresi'ne nasıl gidilir oluyor. Doğu Ekspresi, Ankara'dan kalkıyor ve Kars güzergahı boyunca farklı şehirlerden geçiyor. Erzurum, Erzincan, Sivas gibi farklı şehirler Doğu Ekspresi'ne gidiş alternatiflerini oluşturuyor. Buna göre dileyen misafirlerimiz direkt uçuşla Kars'a varabildiği gibi dileyen misafirlerimiz de uçakla Erzurum'a gelerek buradan Doğu Ekspresi'ne binebilir. Erzincan-Kars arasını böylelikle tren ile görme şansı bulabilir.

Jolly misafirlerinin katılacağı Doğu Ekspresi turları da uçak ve tren alternatiflerini kullanmaktadır. Kars-Ankara arası Doğu Ekspresiyle seyahat eden misafirlerimiz, yataklı vagonlarında dinlenebilir, treni keşfedebilir ya da manzaranın keyfini çıkartabilir.

 

Doğu Ekspresi'ne Giderken Yanımıza Ne Almalıyız ?

Doğu Ekspresi turları ile Doğu'nun muhteşem güzelliklerine tanıklık etmek isteyen misafirlerimiz yolculuk öncesi ufak bir hazırlık ile gerekli ihtiyaçları temin etmelidir. Uçak ya da tren ile gideceğiniz Kars'ın kışın soğuk ve oldukça karlı olduğunu unutmayın. Kar botu ve montu, nemlendirici kremler, atkı-bere-eldiven ve güneş gözlüğü yanınızda mutlaka bulunmalı.

Doğu Ekspresi turları ile tren yolculuğu yapacak misafirlerimiz de ek olarak tren içerisinde görsel bir şölen yaratmak için süs eşyaları, yedek şarj, atıştırmalık yiyecekler getirebilir. Tren içerisinde yemek ve içecek alabileceğiniz büfe yer alsa da uzun süren bu yolculukta manzaranın da etkisiyle sık sık karnınız acıkabilir.

 

Doğu Ekspresi Tren Vagonları Seçenekleri Neler ?

Doğu Ekspresi'nin merak edilen diğer bir kısmı da vagonları. Doğu Ekspresi'nde 3 çeşit vagon bulunuyor. Yataklı, pulman ve örtülü kuşet vagonlarına sahip Doğu Ekspresi'nde yatak bulunan vagonlar yataklı ve örtülü kuşet oluyor. Pulman ise otobüs benzeri koltuklara sahip olan ve yatak kısmının olmadığı vagonlar. Doğu Ekspresi'nde ayrıca yemekli vagon kısmı bulunuyor ve bu kısımda kahvaltı, yemek, sıcak içecekler, su gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz bir büfe yer alıyor.

 • Yataklı Vagon: Doğu Ekspresi turları ile seyahat edecek misafirler için en çok sorulan soruların başında Doğu Ekspresi vagonları yer alıyor. Bu vagonlar içerisinde en çok tercih edilen vagon tipi ise yataklı vagon oluyor. Yataklı vagonlar 2 kişiliktir. Ranza tipi yatağa dönüşen koltuklar, vagon içerisinde banyo, masa, ayna, fiş gibi özellikler de bulunmaktadır. Çarşaf, pike, yastık kılıfı yatak üzerinde yer almaktadır. Kendiniz kullanacağınız zaman yatağınıza ve yastığınıza geçirebilirsiniz. Doğu Ekspresi'nin son derece rahat olan vagonlarından olan yataklı vagonlarda odanızın kapısını kapatabilir, iki kişilik keyif sürebilirsiniz. Jolly misafirleri, bu tur süresince yataklı vagonlarda kalmaktadırlar.
 • Örtülü Kuşetli: Tıpkı yataklı vagon gibi ranza tipi yatak olabilen koltuklara sahip olan örtülü kuşetler 4 kişiliktir. Örtülü kuşetli vagonlarda lavabo içeride bulunmaz. Sadece yatak olabilen koltuklar, minik bir masa ve fiş mevcuttur. Örtülü kuşetli vagonlarda ister 4 kişi, ister 2 kişi kalabilmek mümkün. Elbette vagonu komple kapatmak istiyorsanız 2 kişi de olsanız 4 kişilik bilet ücreti ödemek durumundasınız. Örtülü kuşetli vagonlarda da yastık kılıfı, pike ve çarşaf yataklar üzerinde hazır bulunmaktadır. İhtiyacınız olduğu takdirde kendiniz yatak ve yastıklara geçirebilirsiniz.
 • Pulman: Yataklı vagon ve örtülü kuşetli vagona göre daha standart vagon tipidir pulman. Karşılıklı oturma düzenine sahip standart tren koltuklarına sahip olan pulman, Doğu Ekspresi'nin uygun bilet fiyatlarına sahip vagonu oluyor. Kars yolculuğuna Erzincan ya da Erzurum gibi yakın mesafeden başlayacak olan yolcular, çoğunlukla pulman tipi vagonlarda seyahat etmektedirler.
 • Yemekli: Doğu Ekspresi’nde karşılıklı oturma düzenine sahip masalardan oluşan yemekli vagon da yer alıyor. Yemekli vagonda yemek ve içecek alabileceğiniz bir büfe bulunuyor. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği, atıştırmalıklar, çay ve kahve ile su, meyve suyu gibi içecekler yemekli vagondan temin edilirken yanınıza getirdiğiniz kendi yiyeceklerinizi de bu vagondaki masalarda yiyebiliyorsunuz.

 

Doğu Ekspresi İle Ne Zaman Gidilir? 

Jolly ile kültür turları hemen her mevsim benzersiz. Çünkü Türkiye'nin gezilecek birçok rotası mevsim fark etmeksizin çok özel. Fakat söz konusu Doğu Ekspresi olunca kış mevsimi bir başka oluyor elbette. Muhteşem kış manzaraları ile Doğu'nun güzelliğini kışın yaşamak için ideal zamanlar Ocak, Şubat ve Mart oluyor. Eğer Kars'ı karlar altında görmek, buz tutan Çıldır Gölü'nün üzerinde yürümek, bembeyaz bir manzara eşliğinde farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız o halde mutlaka kışı tercih etmelisiniz. Kars için kış dönemi en yoğun dönemdir. Bu yüzden tatilde yaz sezonu nasıl hızlıca doluyorsa Kars otelleri de kış aylarında hızlı bir şekilde talep görüyor. Hem Kars otellerinde hem Doğu Ekspresi'nde yer bulamama sorunu yaşamamanız adına erkenden planınızı kış aylarına organize edin ve tur rezervasyonunuzu önceden yapın.

Doğu Ekspresi turları için her ne kadar favori mevsim kış olsa da tabii ki kış haricinde bahar mevsimini de tercih edebilirsiniz. Bahar ayları size Anadolu'yu bir masal gibi yaşatır. Eğer baharda Doğu Ekspresi ile tura katılacaksanız bu kez yemyeşil platoları, akarsu ve şelaleleri görebilirsiniz. Bunun için Nisan ve Mayıs aylarını takviminize not edin.

 

Doğu Ekspresi Turunda Ne Yapılır ?

Doğu Ekspresi turları ile görülebilecek birçok tarihi ve doğal durak olduğu kadar bu özel turda unutamayacağınız deneyimler de elde edeceksiniz. Gezip görmenin yanı sıra farklı deneyimler size unutamayacağınız hatıralar bırakacak. Jolly’nin Doğu Ekspresi turları ile siz de aşağıdaki muhteşem deneyimleri elde etmek için hazır mısınız?

 • Balık Tutun: Kışın buz tutan Çıldır Gölü'nde gölde açılan küçük oyuklardan balık tutabilirsiniz. Çıldır Gölü'nde bölgeye özel çıkan sarı balığı, yine gölün çevresinde yer alan restoranda afiyetle yiyebilirsiniz. Kış aylarında Çıldır Gölü’nde birçok balıkçı, göle ufak bir delik açar ve buraya ağ atarak balık tutar. Dilerseniz siz de burada balık tutabilir ya da balık tutanların muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.
 • Aşık Atışması Dinleyin ve Kafkas Dansı İzleyin: İçinde “b, p, f, m, v” gibi dudak ünsüzleri bulunmayan sözcüklerle yapılan leb değmez şiir sanatını Kars'ın aşıklarından dinleyin. Kars’ın kendine has gelenekleri hala devam etmekte ve bu kenti farklı kılan da bu gelenekleri olmakta. Aşık atışması Kars’ta bir olmazsa olmaz. Özel bir yetenek olan bu atışmayı, Kars’ın meşhur aşıklarından dinleyebilirsiniz. Yoğun olarak Kafkas kökenli bir kent olan Kars’ın diğer bir olmazsa olmazı da Kafkas Dansı’dır. Kars’ın birçok seçkin restoranında Kafkas Dans ekiplerinin gösterisi yapılmaktadır. Kadın ve erkek figürlerinin benzersiz motiflerle uygulandığı Kafkas Dansı’nın ahengine hayran kalacaksınız.
 • Boğatepe'yi Görün: Türkiye’nin ilk peynir müzesinin yer aldığı Boğatepe Köyü'nü mutlaka görün. Kars gravyer peynirinin yapıldığı Boğatepe Köyü, Kars'ın tek eko-turizmi'nin yapıldığı köy olma özelliğine sahip. Kars turlarında mutlaka görülmesi gereken Boğatepe’de müze gezisi yapabilir, farklı peynirler keşfedebilir, bembeyaz bir coğrafyada büyülenebilirsiniz.
 • Sarıkamış'ı Ziyaret Edin: Kars’ta görülecek yerlerden biri de Sarıkamış. 90 bin şehit verdiğimiz Allahuekber Dağları'nda bulunan Sarıkamış şehitliğini ziyaret edin. Tarihi ile sizleri geçmişe götürecek şehitliğin ardından Sarıkamış Kayak Merkezi’ne çıkabilirsiniz.
 • Tarihin İzini Sürün: Ani Harabeleri, Kars Kalesi, Fethiye Cami, Kars Müzesi, Kümbet Cami ve Kars tarihi ile mimarisini bugüne taşıyan durakları keşfederek kültür yolculuğu yapın.

Jolly ile çıkacağınız Doğu Ekspresi turları, size keşif dolu bir dünyanın ve benzersiz bir tur deneyiminin kapılarını aralıyor.