Title
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Hopa Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

 “Karadeniz’in Son incisi”

Hopa, ilçesi olduğu Artvin’e 70 km, Gürcistan ve Türkiye arasındaki Sarp Sınır Kapısı’na ise 18 kilometre uzaklıkta, Karadeniz sahil şeridinin son incisi.

Karadeniz Bölgesi yerleşim yerlerinin ortak özelliğini taşır. Sırtını yeşil dağlara dayamış, önünde mavi Karadeniz uzanmakta.

Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmış ve yine aynı dönemde kendisine Padişah tarafından Acem dilinde “güzel” anlamına gelen “Hop” ismi verilmiş. Ordusu ile Karadeniz dağları üzerinden geçerken Yavuz Sultan Selim, dağların üzerinden aşağıya denize doğru baktığında gördüğü mavi ile yeşilin kucaklaştığı güzelliği bu isimle adlandırmış, zamanla Hopa olarak söylenmeye başlanmış. Tarihinde iki defa Rus işgaline uğramış, son olarak 1918 yılında Türkiye sınırlarında kalmış olan Hopa, Sarp sınır kapısının hemen diğer tarafındaki Gürcistan-Batum ile benzerliği bilinir.

Uzun yıllar geçimini çay ve fındık üreticiliği yanı sıra balıkçılık ile sağlayan yöre halkı, Sarp sınır kapısının açılması ile önem kazanan Hopa Limanı’nı ve Karadeniz Sahil yolunun Gürcistan’a bağlanan kavşak noktasında olması sonrası ticari ve ekonomik bir canlılık kazanmış. Sınır kapısının Türkiye tarafındaki son yerleşim beldesi Kemalpaşa’ya günde ortalama 3-4 bin Gürcü vatandaşı ticaret için gelerek adeta bir panayır bölgesi oluşturmakta.

Hopa'da sahil boyunca upuzun bir yürüyüş yolu var.

Günü birlikte Batum gezileri, Hopa’da geçireceğiniz tatil boyunca mutlaka programınızda yer almalı.

Türkiye'nin ilk sınır alışveriş merkezi Hopa ilçesinde. Açılışına 15 bin Gürcü’nün de katıldığı merkezden yöresel birçok hediye almak mümkün.

Hopa’dan alınabilecekleri başında çay, bal ve ceviz geliyor.