Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Ne Zaman Gideceksiniz Herhangi Bir Dönem
 • Herhangi Bir Dönem
 • Mayıs 2024
 • Haziran 2024
 • Temmuz 2024
 • Ağustos 2024
 • Eylül 2024
 • Ekim 2024
 • Kasım 2024
 • Aralık 2024
 • Ocak 2025
 • Şubat 2025
 • Mart 2025
 • Nisan 2025
Hemen Ara

Konya Şebi Arus Turları

Search

Aradığınız tur henüz satışa açılmadı.

Güncel turlarımızdan haberdar olmak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Dilerseniz diğer turlarımıza göz atabilir, keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Tüm Kültür Turları

Şeb-i Arus Turları

Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti, tarihin en büyük aşk şehri Konya... Ve Mevlânâ'nın izinde unutulmaz bir aşk yolculuğu... Hazırsanız Şeb-i Arus turları ile benzersiz bir deneyim yaşamaya gidiyoruz.

Türkçe anlamı Düğün Gecesi olan ve Farsça (şeb) ile Arapça (arus) bir tanım olan Şeb-i Arus, Mevlevilikte Mevlânâ Celâleddin Rûmî’nin öldüğü gece olarak biliniyor. Şeb-i Arus turları ise Mevlânâ'nın ve Şems-i Tebrizi’nin izinde, başka bir seyahat vadediyor. Mevlâna Celâleddin Rûmî'nin sevgiliye yani Allah'a kavuşma gecesi olarak gördüğü Şeb-i Arus ounun için bir öze dönüş niteliği taşımaktadır. Kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar bu anı Mevlâna Celâleddin Rûmî. Yani ona göre ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Bu anlayış, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir. Müslümanlık öncesi bu tanım ise ‘uçmağ’ olarak belirtilir. Bu açıdan, Şeb-i Arus turları ile çıkacağınız ilahi yolculuk, uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecek. 

 

Şeb-i Arus Turları Ne Zaman?

Her sene aralık ayında Konya’da Şeb-i Arus törenleri yapılmaktadır. Bu törenlere sema töreni olarak adlandırılmaktadır. 7 Aralık itibariyle başlayan ve 17 Aralık tarihlerinde 11’i akşam 4’ü gündüz olmak üzere toplam 15 sema töreni gerçekleştirilen Şeb-i Arus zamanı, aralık ayında Konya'ya gitmek için başı başına sebep oluyor. Şeb-i Arus turları ile Konya'nın birçok tarihi durağını ziyaret ederken, yöresel yemeklerin tadına da bakma imkanı bulacaksınız.

Şeb-i Arus turları için aralık ayında denk gelebileceğiniz erken rezervasyon fırsatlarından ve indirimlerden de faydalanabilirsiniz. Size özel avantajlı tur paketlerini değerlendirebilir ve Şeb-i Arus turlarına 6 taksit imkanıyla katılabilirsiniz.  

 

Şeb-i Arus Turları İle Konya

İster 2 gece, isterseniz de 3 gece olarak tercih edeceğiniz Şeb-i Arus turları ile Konya'yı bir başka gözle gezeceksiniz. Şeb-i Arus törenlerinin gerçekleşeceği aralık ayında ise Konya bir başka anlam kazanacak sizin için. Konya otelleri bu dönemde yoğunluk yaşarken, Türkiye'nin 7 bölgesinden misafirler gelecek bu kadim kente. Konya ve çevresinde yer alan birçok cami, türbe, medrese ise ziyaretçi akınına uğrayacak.

 

Konya'da Görülecek Yerler

Çatalhöyük, Sille Köyü, Mevlânâ Türbesi, Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Alaaddin Tepesi, Tropikal Kelebek Bahçesi, Meram Bağları, Şems-i Tebrizi Türbesi, Konya'da görülecek yerler listemizin ilk sırasında yer alacak. Ayrıca birçok özel rotayı da kültürel keşifler için listemize dahil edeceğiz.

 

Konya’da Ne Yenir?

Elbette Şeb-i Arus turları boyunca Konya’nın yöresel tatlarını da tadacağız. Bu aşk yolculuğunda bölgenin en güzel lokantalarına uğrayacak, özel olarak hazırlanan tatları deneme imkanı bulacaksınız. Konya’nın meşhur bamya çorbasını, tandır kebabını, etli ekmeğini ve Konya şekerini tadacaksınız.

Kültür turları ile Türkiye'nin değerlerini keşfedeceğiniz bu unutulmaz seyahatinizde duygu dolu anlar yaşayacak, birçok güzelliği yeniden keşfedeceksiniz.