Title
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Midyat Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Dinler, Diller ve Kültürler Diyarı”

Mardin iline bağlı, dünyanın en güzel arkeolojik yapılarına sahip, “Medeniyetlerin Beşiği” Midyat. Tapınakları, Sarı taş evleri, Kıvrımlı dar sokakları, Camileri, Kliseleri ile büyülü, mistik bir diyar.

Midyat, Mardin’e 1,5 saat uzaklıkta, tarihiyle dikkat çeken bir bölge. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından, Yukarı Mezopotamya’da yer alması nedeniyle, yüzyıllardır Sümerler, Makedonyalılar, Asurlular, Urartular, Persler ve Romalılar’ın egemenliğinde bulunmuş. İlçeye adım attığınız anda, ilmek ilmek tarihini ve yaşadığı yerin değerini bilircesine, insanların sıcaklığını ve canayakınlığını hissediyorsunuz.

İslam, Hristiyanlık, Yezidilik dinleri ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinin harmanyeri Midyat’a geldiğinizde, Taş Konakları, Kemerli Geçitleri, Çan Kulelerinin bulunduğu Süryani Kliseleri ile müze gibi, bir kent size karşılıyor. Dinlere saygının ifadesi ezan sesleri ile çan seslerini aynı anda duyabiliyorsunuz.

Gezinize, eski medeniyetlerin izlerini taşıyan Midyat Evlerini gezmekle başlayabilirsiniz. Midyat taşlarıyla süslenmiş, kendine has eşsiz özellikleri olan, aynı zamanda sevinçlerin, hüzünlerin, sevginin, kardeşliğin ve barışın taş duvarlarına işlendiği evler. Tarihi ve nostaljik ortamı yaşamak isterseniz bu evlerde konaklayabilirsiniz. Bu evler aynı zamanda muhteşem özellikleri ile dizi çekimlerinin yapıldığı mekanlardır. Taş İşleme Sanatı ile Gümüş İşleme Sanatı Midyatta yaşayan farklı dinlere ve farklı kültürlere sahip tüm insanların ortak değeridir. Ve M.Ö 19.yy’da yazılan Asur Tabletlerinde “Matiate” yani, Suryanice “köyüm” “vatanım” anlamına gelen Midyat adından da anlaşılıyor ki burada yaşayan topluluklar topraklarını en içten duygularla kucaklamışlar.

Midyat’a geldiğinizde öncelikle Süryani kiliselerini ve eski midyatta yan yana dizilmiş küçük gümüş işleme ve taş işleme atölyelerini gezebilirsiniz.

Midyat’ın simgesi, ince tel haline dökülen gümüşün şekillendirilmesi ve harika motiflerin birleştirilmesi ile oluşan, “telkari” adıyla anılan, gümüşten yapılmış hediyeliklerden almadan dönmeyin. El emeği, gümüş işleme yüzük, gerdanlık, vazo, kemer, anahtarlık, tesbih, ağızlık, baston sapı, şamdan, çay kaşığı, bardak altı , tütün kutusu, sigara ağızlıkları, aynalar, silah kabzaları, kendiniz ve sevdikleriniz için almak isteyeceğiniz, gözalıcı ve nadide hediyelerdir.