Title
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi Tarih Seçiniz
Çıkış Tarihi Tarih Seçiniz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Edremit Otelleri

Fiyatları görmek için tarih seçiniz.
Sadece üyelere özel fiyatları kaçırmayın!
Tatil planınızda değişiklik mi oldu? İptal hakkınız güvende! İptal güvence paketini inceleyin.
tesisin tanesini görüntülediniz

Efeler Başkenti, Medeniyetin Beşiği”

Ege’nin kuzeyinde, İzmir-Çanakkale yolu üzerinde, körfezin yaklaşık 8 kilometre içinde kurulmuş olan Edremit, yazılı kayıtlarda belirtildiği üzere bir çok farklı kültürü bünyesinde barındırıyor. Sırasıyla Persler, Deloslular, Büyük İskender ile Romalıların eline geçen ilçe, özellikle zeytin yetiştiriciliği ve gemi inşaatları ile ünlü.

Adramytteion adı ile antik çağlarda anılan Edremit, MÖ 1443 yılında Burhaniye yakınındaki Karataş mevkiinde kurulmuş. Bergama ve Truva yolları üzerinde bulunması nedeniyle; hem bir ticaret merkezi olmuş, hem de çok sayıda saldırıya maruz kalmış.

Lidya kralı Krezüs, Edremit’i eline geçirdiğinde çok harap vaziyette olduğunu görür ve kardeşi Adramys’e şehri yeniden inşa ettirerek Adramys ismini verir. Milattan sonra 1231 senesinde Türklerin eline geçen ilçe, 1336 senesinde de Osmanlı topraklarına katılır.

Antik çağların yanı sıra Kurtuluş Savaşı'nda da aktif bir rol üstlenir Edremit. Kaymakam Hamdi Bey işgal kuvvetleri zoru ile görevden alınır. Burhaniye’de eniştesi yanına yerleştikten sonra 15 Eylül 1919 tarihinde Kuvayi Milliye teşkilatını kurup Akbaş baskınını yaparak çok sayıda mühimmat ve silahı Anadolu'ya aktarır. Çok sıkıntılar atlatan ilçe, 9 Eylül 1922 tarihinde düşmanı takip eden Türk süvarileri tarafından özgürlüğüne kavuşturulur. Aynı zamanda düşmana atılan ilk kurşunun da ev sahibi olur.

İlçe halkının büyük bir kısmı Balkan savaşlarından sonra buraya göç eden Ada’lıların yanı sıra Osmanlı tarafından Kazdağları’na yerleştirilmiş odunculukları ile bilinen Türkmenler.

Ekonomisinin büyük bir kısmına zeytincilik hakim olsa da şekerpancarı, buğday, mısır, pamuk ve elma yetiştirilmekte. Ayrıca Edremit’te bağcılık da yapılıyor. Edremit’te arıcılık da gelişmekte olan bir faaliyet.

Ormanlar ve yeşil alanlar konusunda da çok bonkör olan ilçede Akçay ve Altınoluk ise önemli turizm merkezleri.

Kaplıcaları da bulunan Edremit’in Güre ve Derman kaplıcaları, turistler tarafından çok ziyaret edilen tesisler arasında.

Tarihi zenginlikleri de çok olan ilçede Adramyttion ve Antandros Harabeleri gibi şehir kalıntılarının yanı sıra, irili ufaklı çok sayıda da antik bina kalıntılarına rastlamak mümkün.

Osmanlı Dönemi'nden kalmış olan Kurşunlu ve Eşref Rumi camileri de görülmeye değer eserlerden.

Edremit'te, bölge zeytincilik ile ünlü olduğundan, gelen ziyaretçilerine, zeytin, zeytin yağı ve bu malzemelerden üretilmiş kozmetik ürünlerinin yanı sıra; ev şarabı, el işi takılar gibi çok geniş bir hediyelik eşya yelpazesi sunuyor.