Title
Text
Uzun Süre İşlem Yapmadınız

Listelenen otel fiyatları zaman aşımından dolayı değişmiş olabilir.Güncel fiyatlara erişmek için sayfayı yenileyin.

SAYFAYI YENİLE
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi 11 Ara 2022 Pa
Çıkış Tarihi 12 Ara 2022 Pz
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda, 2 Yetişkin
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Roma Otelleri

tesisin tanesini görüntülediniz

“Gladyatörlerin Dünyası”

2500 yıllık geçmişi, sarayları, çeşmeleri, kiliseleri, bahçeleri ve göz kamaştıran silueti ile Roma Avrupa’nın en çok gezilen 3’üncü, dünyanın ise 11’inci şehri. Sadece Kolezyum her yıl yaklaşık 4 milyon kişi tarafından geziliyor.

Roma, tarihteki en büyük imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun doğduğu yer. İstanbul’da olduğu gibi 7 tepe üzerine kurulu. Tam ortasından geçen Tiber Nehri şehri ikiye ayırır. Antik bölgelerin çoğu nehrin bir tarafında, Vatikan ise diğer tarafta yer alır.

Roma’yı gezmek için 3-4 gün ayrıcaksanız, bu çok koşturmalı, telaşlı ve yorucu bir ziyaret olur.

Roma sahip olduğu tarihi ve kültürel miras ile gelenlere eğlenceli bir gezi imkanı verir. Geziye ilk başlanacak yer Antik Roma olmalı. Yani Kolezyum ve çevresi. Gezinin ikinci adımı Roma’nın merkezi olmalı. Burada Pantheon, Piazzo Navona, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri görülecek yerler. Gezinin son adımı ise Vatikan olmalı. Vatikan Roma sınırları içinde, kendine ait yönetimi, bayrağı ve parası olan bağımsız bir devlet. Dünyada varolan 1 milyar katoliğin merkezi. Papa burada oturur ve kendisini İsviçre’li muhafızlar korur.

Ama daha ilk adımda şehri genel olarak tanımak için, üstü açık bir otobüs ile tura başlamanızda yarar var.

Trevi Çeşmesi ya da daha bilinen adıyla Aşk Çeşmesi şehrin en güzel yerlerinden biri. Eğer bir dilek tutar ve çeşmeye sırtınızı dönerek bir bozuk para atarsanız Roma’ya tekrar geleceğinize, iki bozuk para atarsanız güzel bir Roma’lı kıza aşık olacağınıza, üç bozuk atarsanız Roma’da birisi ile evleneceğinize inanılır. Rivayet böyle. Bu arada ilginçtir ki, çeşmeye atılan paraların toplamı günde 3000 Euro’yu buluyormuş. Ancak bu para belediye tarafından ihtiyacı olanlara dağıtılıyormuş.

Bir de Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nın üstündeki kubbeye mutlaka çıkılmalı. Burada inanılmaz güzel bir şehir manzarası var.

Roma’yı gezmek için ilkbahar ve sonbahar ayları en uygun zamanlar. Yazın Roma çok sıcak ve kalabalık olduğundan rahat gezmek zor olur.

Roma gezisi için Schengen vizesi gerekiyor.

Rahatça dolaşmak ve bazı indirim ve kolaylıklardan yararlanmak için Roma Pass alınmanız iyi olur. Bu şekilde şehir içi ulaşımı bedava yaparsınız. Ayrıca ilk 2 müze veya anıt girişine ücret ödemezsiniz. Diğer ücretli girişlerde ise indiriminiz olur. Hatta bazı yerlerde giriş önceliği alırsınız.

Burada da şehri gezmeye turistik otobüslerle başlamakta yarar var. Bu şekilde gezilecek ve görülecek yerler ve aralarındaki uzaklıklar kabaca şekillenmiş olur.

Roma tarihin bol olduğu bir kent. Bu nedenle gün boyunca sürecek koşuşturma sırasında mutlaka öğlen için spagetti ve pizza yemeye, gün aralarında ise espresso ya da capuccino içmeye zaman ayrılmalı. Hatta bir Roma dondurması mutlaka yenmeli.

Aşk Çeşmesi’ne bir de gece gitmelisiniz. Renkli gece ışıklandırmaları görülmeye değer.

İspanyol Merdivenleri’nin hemen sonunda bekleyen faytonlar ile bir gezinti yapmak da güzel bir aktivite olabilir.

Roma alışveriş konusunda her kesimden insana hitap edebiliyor. Özellikle moda konusunda dünyanın sayılı şehirlerden biri. Dünyaca ünlü markaların büyük mağazalarından ya da küçük butiklerden, çanta, ayakkabı, eşarp veya kravat alınabilir.

Bunun dışında özel olarak paketlenmiş makarnalar, zeytinyağları, kokulu sirkeler, lüks şaraplar, parmesan peynirleri ve çikolata da alınabilecekler arasında.

Aslına bakılırsa Roma’da sokak pazarlarını dolaşmak da çok cazip. Eğlenceli vakit geçirirken hediyelik eşyalar da alınabilecek sokak pazarları genelde Roma’da meydanlarda kuruluyor. Bunların en ünlüsü Piazza Navona yakınındaki Campo De Fiori.

Avrupa’daki şehirlere oranla Roma alışveriş merkezi yoğunluğu konusunda biraz geride. Yine de Roma içinde ve yakın bölgelerde alışveriş merkezleri bulunur.

Roma’da yapılacak büyük ve pahalı alışverişlerde tax free uygulaması kullanılabilir.