Title
Text
Uzun Süre İşlem Yapmadınız

Listelenen otel fiyatları zaman aşımından dolayı değişmiş olabilir.Güncel fiyatlara erişmek için sayfayı yenileyin.

SAYFAYI YENİLE
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Talep oluşturun, talebiniz bize ulaştığında sizi hemen arayalım.

Talep Et Kapat
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
1. Oda
2. Oda Odayı Sil
ODA EKLE
Giriş Tarihi 13 Ara 2022 Sa
Çıkış Tarihi 14 Ara 2022 Ça
Giriş tarihi seçiniz
Çıkış tarihi seçiniz
Tarihlerimden Emin Değilim
Oda ve Kişi Sayısı 1 Oda, 2 Yetişkin
Hemen Ara
Sonuçları Haritada Göster

Varşova Otelleri

tesisin tanesini görüntülediniz

Polonya’nın Kültür Başkenti”

Varşova Polonya’nın başkenti olmasının yanısıra; Polonya’nın 16 idari bölgesinden biri olan Masovian Voivodeship’in de başkenti ve en büyük şehri. Nüfus olarak da Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında 9 .büyük şehir. Polonya’nın en önemli nehirlerinden Vistül Nehri üzerinde yer alıyor.

Şehirden geçen Vistül Nehri’ni ve kentin iki yakasını köprüler birbirine bağlıyor. Varşova iki tarihi bölge olan Eski Şehir (Stare Miasto) ve Yeni Şehir’den (Nowe Miasto) oluşuyor. Varşova aynı zamanda bir Feniks şehri olarak bilinmekte. Feniks Hıristiyanlara göre öldükten sonra tekrar dirilen kuş. Nedeni ise tarihi binaların çoğu II. Dünya Savaşı’nda yıkılıp yerle bir olmuş. Ancak hem Polonyalı’ların hem de Sovyetler Birliği’nin yardımıyla savaşta tahrip olan binalar yeniden yapılarak şehir yeniden inşa edilmiş.

Tarih, sanat ve kültür başkenti olan kent tipik bir Orta Avrupa şehri. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Eski Kent’te neredeyse her bina unik bir mimariye sahip. Bunların arasında Krallık Kalesi (Polonya Başkanı’nın ikametgahı olarak da kullanılmış), Barbakan (şehri koruyan savunma duvarları), Kral Zygmut’un Sütunu (Varşova’yı başkent ilan eden Kral Zygmunt III. Waza’nın heykeli) ve Varşova Tarih Müzesi gibi şehrin en önemli yapıları yer alıyor. Hem Gotik hem de Barok Mimari ile inşa edilen binalarda gri renk hakim.

Yeni şehir merkezine ise şehre giriş anıtsal kapısı Barbakan’dan geçilerek ulaşılıyor. Günümüzde sokak ressamları eserlerini burada sergileyip satıyorlar. Barbakan’dan geçtikten sonra Freta Caddesi üzerinde insanlık tarihinde büyük emeği olan Radyum’u ve ülkesinin ismini verdiği Polonyum’u bulan, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın Maria Sklodowska-Curie’nin ziyarete açık olan evi Marie Curie Müzesi yer alıyor.

Şehir, Varşova Konfederasyonu gibi birçok siyasi oluşumlara ve olaylara ismini vermiş. Varşova Kuşatması’ndaki kahramanca direnişi nedeniyle Polonya’daki en önemli askeri madalya olan Virtuti Militari ile onurlandırılmış.

Varşova, doksanlı yılların başında komünizmin çöküşünün ardından, her alanda yatırım alanı haline gelmiş, Polonya’nın 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmasıyla da tarihinin en büyük ekonomik patlamasını yaşamaya başlamış.

Yaz ayları sıcak, ortalama sıcaklık 20-25 derece arasında ve sağanak yağışlı, kış ayları ise soğuk ve uzun sürüyor. Şehir 2-3 ay kar altında kalıyor. Sıcaklık sıfırın altında 3-5 derece olduğundan karlar buza dönüşüyor.İnsanlar buzun üzerinde yaşamaya alıştıklarından yayalar zorlanmadan yürüyor, araçlar kar lastikleri ile rahatça gidiyor. Buzlar içinde bile Varşova’yı rahatça gezmek mümkün. Şehrin herhangi bir yerinden eski şehre otobüs ile ulaşım 10-15 dakika sürüyor. Kışların çok soğuk, yazların yağışlı olmasından dolayı seyahat için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları.

Varşova’daki yoğun gezi programı arasında sakin bir gün geçirmek için Vistül Nehri’ni bisiklet ile keşfetmek, nehir kenarında ağaçların arasında yürüyüş yapmak, banklarda oturup dinlenmek veya tekne ile gezintiye çıkmak iyi gelebilir.

Eski şehir meydanındaki kaldırımların üzerinde konumlanmış cıvıltılı kafelerinde mola vermek de diğer bir alternatif olabilir.

Polonya’nın kültür başkenti ünvanını alan Varşova’da kültür ve sanat adına pek çok etkinlik bulmak mümkün. Kent, çok sayıda yerli, yabancı sanat koleksiyonu ve sergiye ev sahipliği yapıyor. Kentin önemli galeri ve sergi merkezleri burada yer alıyor. Kentte çok sayıda tiyatro, konser salonları ve müzik merkezleri yer alıyor. Kentin en önemli tiyatrolarından 1765 yılında kurulan Ulusal Tiyatro (Teatr Narodowy) ve 1778’de açılan Büyük Tiyatro (Teatr Wielki) ile birlikte yaklaşık 30 tiyatro mevcut.

Ulusal Tiyatro müzikallere, Büyük Tiyatro ise Polonya Ulusal Operası’na ev sahipliği yapıyor. Oda Operası da (Chamber Opera) önemli bir müzik merkezi. Baj, Guliwer ve Lalka, başlıca kukla tiyatroları. Roma ve Buffo, Varşova’nın en önemli müzikal mekanlarından.

Varşova’da yıl boyunca çok sayıda kültürel etkinlik ve festival organize ediliyor. Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Warszawska Jesie?), Eski Müzik Festivali (Festival of Old Music), Stanis?aw Moniuszko Uluslararası Vokal Yarışması ve Mozart Festivali, Ludwing Van Beethoven Easter Festivali, Monteverdi Opera Festivali, Uluslararası Poster Bienali, Uluslararası Tiyatro Toplantıları, J&S Cup Tenis Turnuvası Varşova’da düzenlenen ünlü etkinlik ve organizasyonlardan birkaçı.

Polonya’nın en büyük alışveriş merkezi Varşova’da yer alıyor. Şehrin en önemli alışveriş caddesi Nowy Swait üzerinde dünyaca ünlü markalar ve yerel alışveriş dükkanları bulunuyor. Chmielna, Marszalkowska ve Jerozolimskie şehrin diğer önemli alışveriş caddeleri. Elektronik eşyalardan geleneksel kıyafetlere kadar yüzlerce çeşit ürünü bu caddelerde bulmak mümkün. Kent merkezindeki Arkadia ve Merkez Galerisi (Galeria Centrum; Marszalkowska) en önemli kapalı çarşıları olup, bu alışveriş merkezlerinde her türlü uluslararası markaları bulmak mümkün. Eski kent bölgesinde ise şehrin dar sokaklarında birbirinden güzel binaların arasında modern tasarımların yer aldığı bir çok gümüşçü dükkanı bulunuyor. Polonya’da Akik Taşı bol miktarda çıkarılıyor ve her dükkanda bu taş satılıyor. Hediyelik eşya olarak Gümüş ve Akik’ten yapılmış tasarımlar alınabilir.